Uroczysta Gala III edycji Nagród Gospodarczych Żagle Warmii i Mazur  miała miejsce 16 października 2023 roku, po raz pierwszy w ramach 12. Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur, który odbył się w Ostródzie.

Laureatami zostały firmy i organizacje, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku i swoją codzienną działalnością budują pozytywny wizerunek regionu.

W 2023 roku Kapituła przyznała Nagrody tylko w jednej kategorii „Żagle Warmii i Mazur”:

  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM) – duże przedsiębiorstwo
  • Polbis Auto Sp. z o.o. – średnie przedsiębiorstwo
  • Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie (W-MZDZ) – duże przedsiębiorstwo
  • Tymbark – MWS Sp. z o.o oddział w Olsztynku – duże przedsiębiorstwo
  • CAIRO-soft Sp. z o.o. – małe przedsiębiorstwo

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM)

UWM może pochwalić się faktem, że aż 12 ich naukowców należy w swoich dyscyplinach do prestiżowych 2% najlepszych uczonych świata według Uniwersytetu Stanforda, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ponadto uniwersytet znalazł się w gronie 32 dwóch polskich uczelni, które zostały sklasyfikowane w prestiżowym rankingu Times Higher Education. UWM otrzymał także Polską Nagrodę Innowacyjności 2022 r. przyznawaną przez kapitułę Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, którego IX edycja odbyła się w Krakowie. Uczelnia awansowała o 50 pozycji w najnowszym międzynarodowym rankingu uczelni wyższych UI GreenMetric. Sklasyfikowano w nim w tym roku ponad 1000 szkół wyższych z całego świata. W centrum zainteresowania stały kwestie związane z ochroną środowiska. Ranking THE IMPACT 2021 przyniósł uczelni 2. miejsce w Polsce w kat. zrównoważony rozwój miast i społeczności. Zestawienie objęło 1115 uczelni z 94 krajów świata. Biblioteka Uniwersytecka UWM wdrożyła chmurowy system biblioteczny ALMA. Dzięki niemu dołączyła do najnowocześniejszych placówek na świecie.

Polbis Auto Sp. z o.o.

Spółka od wielu lat dostarcza klientom samochody nowe i używane oraz zapewnia kompleksową obsługę posprzedażową na najwyższym poziomie. Ta rodzinna firma od kilku lat z sukcesem prowadzi ekspansję krajową i konsekwentnie wdraża politykę cyfryzacji oraz innowacji. Siedziba Firmy i salony ulokowane są w Olsztynie przy ul. Partyzantów oraz przy ul. Rataja, a już w  2024 roku planowane jest otwarcie największego w tej części Polski centrum motoryzacyjnego, które skupiać będzie pełną ofertę grupy Volkswagen – salony marek Audi, VW osobowe i dostawcze, Škoda oraz Cupra (nowa marka w regionie).

Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie (W-MZDZ)

Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie jest stowarzyszeniem oświatowym o charakterze non-profit, które od ponad 30 lat świadczy usługi szkoleniowe w formie kursów zawodowych, a także prowadzi szkoły dla młodzieży i dorosłych. W latach 2010-2012 W-MZDZ wybudował największą w regionie placówkę kształcenia praktycznego kadr budowlanych i pokrewnych – Centrum Szkoleń Branżowych, umożliwiając tym samym pozyskiwanie kwalifikacji i uprawnień zawodowych w warunkach bezpiecznych, a zarazem zbliżonych do faktycznych placów budowy czy środowisk pracy, jak np. spawalnia czy pracownia instalacji elektroenergetycznych, dla której nie ma na rynku odpowiednika. W-MZDZ posiada placówki w 12 powiatach województwa, średniorocznie kształci od 7 tysięcy do 12 tysięcy osób. Warto zaznaczyć, że nie ma w regionie innego prywatnego podmiotu edukacyjnego, o skali działania porównywalnej do W-MZDZ.

Tymbark – MWS Sp. z o.o

Tymbark – MWS z Olsztynka należy do Grupy Maspex, największej prywatnej firmy branży spożywczej w Polsce oraz jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej, jest liderem innowacji i najnowocześniejszych rozwiązań produkcyjnych. Tymbark to lider produkcji w kategorii soków i napojów znany nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju, to także ważny ośrodek postępu naukowo-technologicznego w Polsce i Europie. Firma została uhonorowana za osiągnięcia badawczo-rozwojowe, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki Polski (Odznaka za zasługi dla Rozwoju Gospodarki Polski), otrzymała Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2022 w kategorii „Innowacyjne technologie przyszłości” za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa i gospodarki, a także Nagrodę w konkursie „GOZpodarz 2022” organizowanym prze Pracodawców RP, za projekt badawczo-rozwojowy nad zwiększeniem produkcji biogazu i zamkniętym obiegu wody, wykorzystywanej następnie do celów technicznych.

CAIRO-soft Sp. z o.o.

CAIRO-soft to firma z tradycjami, posiadająca ugruntowaną pozycję na rynku, działająca prężnie i nieprzerwanie od 30 lat. Jest jedynym na Warmii i Mazurach i jednym z wiodących w branży producentów oprogramowania dla firm handlowych. Z oferowanych przez CAIRO-soft systemów do zarządzania przedsiębiorstwem korzystają przedsiębiorstwa nie tylko w Polsce, ale także firmy z Czech, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Słowacji i Ukrainy. Firma zatrudnia specjalistów z różnych obszarów IT. Podejmuje się różnorodnych realizacji – w tym także tych trudnych i dla innych niemożliwych.