W pierwszej edycji projektu Nagrody Gospodarcze Żagle Warmii i Mazur na gali, która odbyła się 7 października 2021 roku w Warmińsko Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach:  Produkt z Warmii i Mazur oraz Żagle Warmii i Mazur.

Kategoria Żagle Warmii i Mazur została dodatkowo podzielona na podkategorie – kapituła konkursu osobno oceniała mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. 

Czym musieli wykazać się Laureaci?

Kapituła dokonując wyboru Laureatów oceniała przede wszystkim wpływ działalności firm biorących udział w projekcie na gospodarczą siłę regionu Warmii i Mazur.  Analizowała wynikające z tego przewagi konkurencyjne, zarówno w ujęciu rynków branżowych, jak i rynków krajowych i zagranicznych. Cechy, które wyróżniają laureatów spośród ogółu przedsiębiorstw biorących udział w projekcie, to m.in. zwiększanie konkurencyjności na rynkach lokalnych i zagranicznych, importowanie nowinek technologicznych na grunt biznesowy, zdolność do dywersyfikacji działalności, a także szybkiego dostosowywania się do trendów i sytuacji na rynku. Każdy z laureatów wykazał także, że stosuje zasady zrównoważonego rozwoju, kierując się przy tym wzorcami etycznego przywództwa i troski o środowisko naturalne.

Laureaci w kategorii Żagle Warmii i Mazur

W kategorii Żagle Warmii i Mazur  wyróżnionych zostało siedem firm z Warmii i Mazur

  • Falken Trade Polska Sp .z o.o. Sp.k. z Olsztyna (średnie przedsiębiorstwo)
  • Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Sp. z o.o. z Olsztynka (małe przedsiębiorstwo)
  • INDYKPOL Sp. z o.o. z Olsztyna  (duże przedsiębiorstwo)
  • Michelin Polska Sp. z o.o. z Olsztyna (duże przedsiębiorstwo)
  • Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” GRAJEWO  (duże przedsiębiorstwo)
  • THALE Sp. z o.o. Sp. k.  z Wilimowa k. Olsztyna (średnie przedsiębiorstwo)
  • Ukiel Sp. z o.o. Sp. k.  z Olsztyna (mikro przedsiębiorstwo)

Wszystkie nagrodzone w tej kategorii firmy są niezwykle istotne na mapie gospodarczej Warmii i Mazur. Nagrodzone firmy są różnorodne  branżowo, ale każda z nich poprzez swoją codzienną działalność buduje wizerunek regionu, jako wyjątkowego miejsca do rozwoju biznesu w różnych aspektach.

Falken Trade to firma średniej wielkości produkująca wysokiej jakości dodatki do żywności. Firma powstała w 2003 roku i początkowo prowadziła swoją działalność na terenie Niemiec. Ale serca jej managerów cały czas biły dla Warmii i Mazur. W 2009 roku firma wróciła do korzeni i do dziś prowadzi swoją działalność już w Polsce z siedzibą w Olsztynie. Kapituła doceniła przede wszystkim niezwykłą dynamikę rozwoju firmy, która oferując szeroką gamę produktów zaistniała na światowych rynkach.

Gospodarstwo Rybackie Szwaderki z Olsztynka zostało docenione za swoją pracę w segmencie akwakultury jezior. Warmia i Mazury to region wyjątkowy i unikatowy. Jeziora są nie tylko bogactwem naturalnym regionu, ale także stanowią podstawę dla rozwoju głównych gałęzi gospodarki regionu, jakimi są turystyka i rolnictwo. Wyniki finansowe firmy są dowodem na to, że zdrowa, nieprzetworzona żywność z Warmii i Mazur podbija serca i żołądki Europejczyków.

Branża rolno-spożywcza wpisuje się w jedną z inteligentnych specjalizacji regionu tj. żywność wysokiej jakości. Indykpol to jedna z największych firm w regionie i w kraju. Od początku swojego istnienia związany jest z Warmią i Mazurami, podobnie jak oferowane produkty. Dzięki realizacji swojej polityki „od pola do stołu” od lat kontrolując wszystkie procesy produkcyjne od piskląt i paszy po własną sieć dystrybucji, jakość oferowanych wyrobów jest bezdyskusyjna.  Produkty Indykpolu trafiają nie tylko do odbiorców w Europie, ale także w Azji i krajach Bliskiego Wschodu.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie swoją działalność mogłaby prowadzić w dowolnym miejscu na świecie. Jednak postanowiła związać się z Warmią i Mazurami, silnie się z tym regionem utożsamiając. Mlekpol jest obecnie jednym z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie. Pod kątem obrotów finansowych znajduje się w czołówce firm z sektora mleczarskiego na świecie.

Firma Thale od ponad 60 lat firma produkuje systemy zamocowań i urządzenia do transportu materiałów sypkich. Kapituła doceniła przede wszystkim działania firmy w zakresie dbałości o środowisko naturalne i szeroko zakrojone działania CSR. Spółka od lat wspiera lokalną społeczność poprzez działania kulturalne, edukacyjne i sportowe.

Warmia i Mazury to nie tylko doskonałe miejsce do życia i prowadzenia biznesu. Region stworzył warunki inwestycyjne, które zostały docenione także przez globalnych graczy. Jednym z nich jest Michelin, globalna marka, która chyba nie wymaga przedstawiania. Olsztyński zakład jest jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk opon na świecie. Z Michelin kooperuje ponad 700 firm z regionu. Firma zatrudnia prawie 5 000 osób. Michelin jest największym pracodawcą w regionie.

Za powrót do tradycji i korzeni w produkcji nagrodzony został Olsztyński Browar Ukiel.
Powyżej była już mowa o tym, jak ważne miejsce w historii regionu i kształtowaniu jego tożsamości odgrywały rzemieślnicze browary. Warmia i Mazury to region, w którym znajdzie się miejsce nie tylko dla globalnych graczy czy ogólnopolskich marek. Doceniamy to, co w tym regionie jest najważniejsze. Silne przywiązanie do rzemieślniczych tradycji okraszone nutką nowoczesności. Piękno przyrody i innowacyjny biznes.

Laureaci w kategorii Produkt z Warmii i Mazur

W kategorii Produkt z Warmii i Mazur wyróżnione zostały trzy firmy z regionu:

  • Corab Sp. z o.o.  z Olsztyna
  • Europrofil Sp. z o.o. z Olsztynka
  • Mazurski Browar Sp. z o.o. z Ełku

Przedsiębiorstwo Corab zostało nagrodzone za kreowanie rzeczywistości w oparciu o trendy światowe. W 2020 roku Corab osiągnął ponad 30 proc. udziału w krajowym rynku fotowoltaicznym, co plasuje go jako lidera w produkcji systemów fotowoltaicznych nie tylko w Polsce, ale w naszej części Europy. Corab produkuje zaawansowane technologicznie urządzenia, które eksportuje do 80 krajów świata.

Europrofil jest niewielką firmą z Olsztynka przetwarzającą  PVC. Tym, co przekonało Kapitułę do uhonorowania firmy, była ich błyskawiczna reakcja na potrzeby rynku. Europrofil niemal natychmiast po wybuchu pandemii Covid 19 zaczął produkować atestowane maski i półmaski filtrujące, co więcej –  maski  te były nieodpłatnie przekazywane m.in. szpitalom i  domom opieki, gdy wszędzie brakowało tych podstawowych środków ochrony osobistej.

Region Warmii i Mazur słynie z tradycji piwowarskich. Wiele miejscowych browarów powstało jeszcze w XIX wieku, kiedy to możnowładcy z Prus decydowali się na uruchomienie produkcji wybornego, złocistego trunku, który w ówczesnej kulturze był niezwykle popularnym i szanowanym napojem. Kolejnym laureatem kategorii Produkt z Warmii i Mazur jest Mazurski Browar z Ełku. Firma zdobyła uznanie Kapituły za powrót do rzemieślniczych tradycji i korzeni piwowarstwa.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy na Warmię i Mazury! Może i Ty odnajdziesz w sobie #gen Warmii i Mazur?

WARMIA i MAZURY Żyj, pracuj, inwestuj!