Uroczysta Gala II edycji projektu Nagrody Gospodarcze Żagle Warmii i Mazur odbyła się 28 września 2022 roku w Warmińsko Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach:  Produkt z Warmii i Mazur oraz Żagle Warmii i Mazur.

W kategorii „Produkt z Warmii i Mazur” certyfikaty otrzymały innowacyjne produkty i usługi firm, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku lokalnym, regionalnym, a bywa, że i międzynarodowym:

ERKO sp. z o.o. sp.k za Innowacyjny system połączeń przewodów AL w izolacji emaliowanej – REKIN AL

Jutrzenka Dobre Miasto sp. z o.o. za produkt Krówka mleczna

KROZMET s.c. D. Dąbrowski, P. Agaszewski, J. Trusiak za moduł funkcyjny w transporcie technologicznym KROZMET FARMER

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce za wdrożenie leczenia skoliozy w oparciu o Opiekę Zorientowaną na Osobę – OZO

Warmińsko-Mazurski Klaster Meblowy sp. z o.o. S.K.A. za Kolekcję mebli z drewna litego „DENVER”

Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie za AirView – zdalne monitorowanie pacjentów cierpiących na zaburzenia oddychania w czasie snu z wykorzystaniem  chmury obliczeniowej

ZETO Software sp. z o.o. za ZETO GOV – pakiet systemów Respons (dawniej PUMA) oraz Publico (dawniej e-Usługi)

W kategorii „Żagle Warmii i Mazur”, w której Kapituła oceniała całokształt działalności firm wnoszących trwały wkład w  zwiększanie atrakcyjności oraz konkurencyjności regionu jako miejsca do życia i pracy, certyfikaty otrzymali:

Warmia Resort (mikro przedsiębiorstwo)

Ośrodek istnieje od 2019 roku i z sukcesem łączy tradycję z nowoczesnością. Składa się z 20 Villi zaprojektowanych w charakterystycznym stylu warmińskim. W ofercie znajdują się trzy standardy Villi: Villa Deluxe z kominkiem i całorocznym jacuzzi na tarasie – relaks w jacuzzi z widokiem na las. Villa Premium z kominkiem z trzema sypialniami oraz Villa Suite są rekomendowane dla dwóch osób. Z ciekawostek – Warmia Resort jest koproducentem filmu „Johnny”.

ALBO Marek Pierewoj (małe przedsiębiorstwo)

Największa w branży meblowej w Polsce północno-wschodniej firma meblarska działająca od 30 lat. Produkuje meble dla dużych sieci handlowych oraz średnich i małych sklepów z różnych branż, m.in. sklepów jubilerskich, odzieżowych, spożywczych, przemysłowych. Firma posiada własną produkcję mebli i oświetlenia. Jest też przedstawicielem wielu znanych marek sprzętu i urządzeń gastronomicznych. Meble charakteryzują się przemyślanym, wyjątkowym designem, funkcjonalnością oraz wysoką jakością wykonania.

Szkłoland sp. z o.o. (średnie przedsiębiorstwo)

Firma rozpoczęła działalność w 1992 roku w Dywitach. Jest wiodącym w regionie warmińsko-mazurskim przetwórcą szkła budowlanego, dekoracyjnego oraz meblowego. W swojej ofercie posiada pełny asortyment szkła płaskiego i luster wszystkich światowych producentów. W branży Szkłoland jest liderem w Polsce Północnowschodniej.

Jutrzenka Dobre Miasto sp. z o.o. (średnie przedsiębiorstwo)

To wiodący producent słodyczy w Polsce. Spółka, działająca w formule private label (marka własna), jest jednym z największych polskich producentów produktów pomadowych, w tym krówek, a także draży oraz jedynym producentem śliwek w czekoladzie. Spółkę wyróżnia śliwka w czekoladzie, która uzyskała certyfikat Jakość i Tradycja i regularnie wygrywa konkursy smaku organizowane w całej Polsce oraz krówka mleczna z masłem produkowana na niezmiennej tradycyjnej recepturze. Tradycyjna śliwka w dwuwarstwowej polewie czekoladowej, oparta na recepturze z 1956 roku, regularnie wygrywa w badaniach konsumenckich.

Gospodarstwo Rybackie Olsztyn II  (średnie przedsiębiorstwo)

Istnieje od 1976 roku i zajmuje się hodowlą i przetwórstwem ryb oraz we wcześniejszym okresie, rybołówstwem. Od 8 lat jest częścią Grupy Gosławice i zmieniło swój profil produkcyjny na działalność związana z hodowlą jesiotrów i przetwórstwem ikry ryb jesiotrowatych. W 2021 roku firma uruchomiła najnowocześniejszy w Europie obiekt do hodowli ryb jesiotrowatych w systemie RAS – (recyrkulacja wody) w Patrykach gm. Purda.

LIBRO Marek Liberacki (duże przedsiębiorstwo)

Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wysokiej jakości mebli tapicerowanych w szerokiej gamie tkanin. Posiada cztery zakłady produkcyjne zatrudniające 800 osób. Firma istnieje od 1990 roku i jest obecna w ponad 300 salonach meblowych na terenie całego kraju. Atutami firmy są nowoczesne wzornictwo, duża funkcjonalność, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne oraz atrakcyjne ceny wyrobów.

ERKO sp. z o.o. sp.k. (duże przedsiębiorstwo)

Jeden z kluczowych dostawców branży elektrotechnicznej. Wyróżnia się dbałością o najwyższą jakość wyrobów i obsługą Klientów. Dzięki rozwojowi kompetencji i nowoczesnemu parkowi maszynowemu w ciągłej produkcji znajdują się tysiące wyrobów. Własne innowacyjne rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne pozwolą firmie na zapewnienie konkurencyjności oferowanych produktów oraz na szybkie reagowanie na potrzeby rynku.