W drugiej edycji projektu Nagrody Gospodarcze Żagle Warmii i Mazur na gali, która odbyła się 28 września 2022 roku w Warmińsko Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach: Produkt z Warmii i Mazur oraz Żagle Warmii i Mazur.
Kategoria Żagle Warmii i Mazur została dodatkowo podzielona na podkategorie – kapituła konkursu osobno oceniała mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Czym musieli wykazać się Laureaci?

Kapituła dokonując wyboru Laureatów oceniała przede wszystkim wpływ działalności firm biorących udział w projekcie na gospodarczą siłę regionu Warmii i Mazur. Analizowała wynikające z tego przewagi konkurencyjne, zarówno w ujęciu rynków branżowych, jak i rynków krajowych i zagranicznych. Cechy, które wyróżniają laureatów spośród ogółu przedsiębiorstw biorących udział w projekcie, to m.in. zwiększanie konkurencyjności na rynkach lokalnych i zagranicznych, importowanie nowinek technologicznych na grunt biznesowy, zdolność do dywersyfikacji działalności, a także szybkiego dostosowywania się do trendów i sytuacji na rynku. Każdy z laureatów wykazał także, że stosuje zasady zrównoważonego rozwoju, kierując się przy tym wzorcami etycznego przywództwa i troski o środowisko naturalne.

Laureaci w kategorii Żagle Warmii i Mazur

W kategorii Żagle Warmii i Mazur wyróżnionych zostało siedem firm z Warmii i Mazur
• Warmia Resort (mikro przedsiębiorstwo)
• ALBO producent mebli Marek Pierewoj (małe przedsiębiorstwo)
• Szkłoland – przetwórstwo szkła sp. z o.o. (średnie przedsiębiorstwo)
• Jutrzenka Dobre Miasto sp. z o.o. (średnie przedsiębiorstwo)
• ERKO sp. z o.o. Sp.k. (duże przedsiębiorstwo)
• Gospodarstwo Rybackie Olsztyn II (średnie przedsiębiorstwo)
• Libro Meble Marek Liberacki (duże przedsiębiorstwo)

Wszystkie nagrodzone w tej kategorii firmy są niezwykle istotne na mapie gospodarczej Warmii i Mazur. Nagrodzone firmy są różnorodne branżowo, ale każda z nich poprzez swoją codzienną działalność buduje wizerunek regionu, jako wyjątkowego miejsca do rozwoju biznesu w różnych aspektach.

Warmia Resort (mikro przedsiębiorstwo)

Ośrodek istnieje od 2019 roku i z sukcesem łączy tradycję z nowoczesnością. Składa się z 20 Villi zaprojektowanych w charakterystycznym stylu warmińskim. W ofercie znajdują się trzy standardy Villi: Villa Deluxe z kominkiem i całorocznym jacuzzi na tarasie – relaks w jacuzzi z widokiem na las. Villa Premium z kominkiem z trzema sypialniami oraz Villa Suite są rekomendowane dla dwóch osób. Z ciekawostek – Warmia Resort jest koproducentem filmu „Johnny”.

ALBO Marek Pierewoj (małe przedsiębiorstwo)

Największa w branży meblowej w Polsce północno-wschodniej firma meblarska działająca od 30 lat. Produkuje meble dla dużych sieci handlowych oraz średnich i małych sklepów z różnych branż, m.in. sklepów jubilerskich, odzieżowych, spożywczych, przemysłowych. Firma posiada własną produkcję mebli i oświetlenia. Jest też przedstawicielem wielu znanych marek sprzętu i urządzeń gastronomicznych. Meble charakteryzują się przemyślanym, wyjątkowym designem, funkcjonalnością oraz wysoką jakością wykonania.

Szkłoland sp. z o.o. (średnie przedsiębiorstwo)

Firma rozpoczęła działalność w 1992 roku w Dywitach. Jest wiodącym w regionie warmińsko-mazurskim przetwórcą szkła budowlanego, dekoracyjnego oraz meblowego. W swojej ofercie posiada pełny asortyment szkła płaskiego i luster wszystkich światowych producentów. W branży Szkłoland jest liderem w Polsce Północnowschodniej.

Jutrzenka Dobre Miasto sp. z o.o. (średnie przedsiębiorstwo)

To wiodący producent słodyczy w Polsce. Spółka, działająca w formule private label (marka własna), jest jednym z największych polskich producentów produktów pomadowych, w tym krówek, a także draży oraz jedynym producentem śliwek w czekoladzie. Spółkę wyróżnia śliwka w czekoladzie, która uzyskała certyfikat Jakość i Tradycja i regularnie wygrywa konkursy smaku organizowane w całej Polsce oraz krówka mleczna z masłem produkowana na niezmiennej tradycyjnej recepturze. Tradycyjna śliwka w dwuwarstwowej polewie czekoladowej, oparta na recepturze z 1956 roku, regularnie wygrywa w badaniach konsumenckich.

ERKO sp. z o.o. sp.k. (duże przedsiębiorstwo)

Jeden z kluczowych dostawców branży elektrotechnicznej. Wyróżnia się dbałością o najwyższą jakość wyrobów i obsługą Klientów. Dzięki rozwojowi kompetencji i nowoczesnemu parkowi maszynowemu w ciągłej produkcji znajdują się tysiące wyrobów. Własne innowacyjne rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne pozwolą firmie na zapewnienie konkurencyjności oferowanych produktów oraz na szybkie reagowanie na potrzeby rynku.

Gospodarstwo Rybackie Olsztyn II  (średnie przedsiębiorstwo)

Istnieje od 1976 roku i zajmuje się hodowlą i przetwórstwem ryb oraz we wcześniejszym okresie, rybołówstwem. Od 8 lat jest częścią Grupy Gosławice i zmieniło swój profil produkcyjny na działalność związana z hodowlą jesiotrów i przetwórstwem ikry ryb jesiotrowatych. W 2021 roku firma uruchomiła najnowocześniejszy w Europie obiekt do hodowli ryb jesiotrowatych w systemie RAS – (recyrkulacja wody) w Patrykach gm. Purda.

LIBRO Marek Liberacki (duże przedsiębiorstwo)

Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wysokiej jakości mebli tapicerowanych w szerokiej gamie tkanin. Posiada cztery zakłady produkcyjne zatrudniające 800 osób. Firma istnieje od 1990 roku i jest obecna w ponad 300 salonach meblowych na terenie całego kraju. Atutami firmy są nowoczesne wzornictwo, duża funkcjonalność, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne oraz atrakcyjne ceny wyrobów.

Laureaci w kategorii Produkt z Warmii i Mazur

W kategorii Produkt z Warmii i Mazur wyróżnione zostały innowacyjne produkty i usługi 7 firm z regionu, mających już ugruntowaną pozycję na rynku lokalnym, regionalnym i międzynarodowym:
• Jutrzenka Dobre Miasto sp. z o.o. za produkt Krówka mleczna
• Krozmet s.c. D. Dąbrowski, P. Agaszewski, J. Trusiak za moduł funkcyjny w transporcie technologicznym KROZMET FARMER
• ERKO sp. z o.o. Sp. k za Innowacyjny system połączeń przewodów AL w izolacji emaliowanej – REKIN AL
• Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce za wdrożenie leczenia skoliozy w oparciu o Opiekę Zorientowaną na Osobę – OZO
• Warmińsko-Mazurski Klaster Meblowy sp. z o.o. S.K.A. za Kolekcję mebli z drewna litego „DENVER”
• Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie za AirView – zdalne monitorowanie pacjentów cierpiących na zaburzenia oddychania w czasie snu z wykorzystaniem chmury obliczeniowej
• ZETO Software sp. z o.o. za ZETO GOV – pakiet systemów Respons (dawniej PUMA) oraz Publico (dawniej e-Usługi)

Jutrzenka Dobre Miasto sp. z o.o. za produkt Krówka mleczna

Krówka mleczna z Jutrzenki Dobre Miasto, nieustannie wytwarzana jest w tradycyjnej technologii. Produkowana z wysokiej jakości surowców, ręcznie krojona, uwielbiana przez dzieci i dorosłych jest wizytówką regionalnej produkcji słodyczy. Cieszy podniebienia nie tylko w Polsce, Niemczech, Czechach czy Słowacji, ale ich popularność rośnie głownie w krajach arabskich takich jak Arabia Saudyjska czy Jemen.

KROZMET s.c. D. Dąbrowski, P. Agaszewski, J. Trusiak za moduł funkcyjny w transporcie technologicznym KROZMET FARMER

Firma KROZMET obecna jest na rynku od 2009 roku. Ta rodzinna firma swoją silną markę, działając m.in. w branży transportu technologicznego, recyklingu oraz urządzeń dla rolnictwa, inwestując w nowoczesny i funkcjonalny design oparty na potrzebach klientów. Przemyślane konstrukcje takie jak moduł funkcyjny w transporcie technologicznym KROZMET FARMER oszczędza czas i zmniejsza koszty transportu i rozładunku, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie.

ERKO sp. z o.o. sp.k za Innowacyjny system połączeń przewodów AL w izolacji emaliowanej – REKIN AL

Erko jest jedną z dwóch firm na świecie i jedyną w Europie, która oferuje możliwość połączeń przewodów emaliowanych, wykorzystywanych przez producentów transformatorów. W odpowiedzi na rosnące potrzeby producentów, ERKO wraz z Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie, rozpoczęło badania nad złączkami dedykowanymi do łączenia przewodów aluminiowych w izolacji emaliowej. W wyniku wspólnie prowadzonych kilkuletnich prac badawczych opracowana została nowa technologia połączeń – REKIN Al, która na dzień dzisiejszy jest jedyną tego typu technologią na świecie!

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce za wdrożenie leczenia skoliozy w oparciu o Opiekę Zorientowaną na Osobę – OZO

W OZO pacjent jest równoprawnym partnerem zespołu terapeutycznego, a centralne miejsce zajmują cele, możliwości i oczekiwania pacjenta, jako osoby z pełnią swoich praw. Tutaj pacjent nie jest biernym odbiorcą usług, ale aktywnie uczestniczy w procesie podejmowania decyzji odnośnie swojego leczenia i opieki razem profesjonalistami.

Warmińsko-Mazurski Klaster Meblowy sp. z o.o. S.K.A. za Kolekcję mebli z drewna litego „DENVER”

Drewno jest jak książka, w której zapisana jest historia drzewa. W rysunku słojów, ich zawirowaniach, sękach i przebarwieniach możemy odnaleźć ślady powodzi czy suszy. Szczególnie wyjątkowe jest drewno dębowe, z którego w całości zbudowana jest kolekcja „Denver”. Meble obrabiane są ręcznie. Każda bryła to unikatowy mebel. Walory kolekcji mebli „Denver” doceniono już w 13 krajach.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie za AirView – zdalne monitorowanie pacjentów cierpiących na zaburzenia oddychania w czasie snu z wykorzystaniem  chmury obliczeniowej

Dzięki modułowi komunikacji bezprzewodowej, funkcja AirView natychmiast udostępnia informacje i pozwala lekarzowi kontrolować proces leczenia pacjenta w warunkach domowych. Lekarz zdalnie kontroluje przestrzeganie zaleceń terapii i ma stały, bezpośredni dostęp do wszystkich informacji w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem danych archiwizowanych nawet z kilku lat. Bezprzewodowy dostęp do ustawień urządzenia zapewnia pacjentom maksymalny komfort podczas procesu leczniczego bez konieczności rezerwowania wizyty i odwiedzin lekarza.

ZETO Software sp. z o.o. za ZETO GOV – pakiet systemów Respons (dawniej PUMA) oraz Publico (dawniej e-Usługi)

Produkt ETO GOV to produkt kompleksowy, dedykowany jednostkom Samorządu Terytorialnego, zaprojektowany po to. Aby wspomagać Samorządy w ich codziennej pracy oraz oferować mieszkańcom szereg usług elektronicznych. System jest gotowy do współpracy nie tylko z innymi usługami Systemu Respons, ale umożliwia także transportowanie danych z centralnych systemów takich jak np. Płatnik (ZUS). Respons integruje się z Elektronicznymi Systemami Zarządzania Dokumentacją, aby wspierać przepływ dokumentów elektronicznych kierowanych do mieszkańca. Częścią pakietu ZETO GOV jest też system Publico. Jest to zaawansowana platforma online, dzięki której mieszkańcu Gmin mogą nie wychodząc z domu odwiedzić urząd w sposób wirtualny.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy na Warmię i Mazury!

Może i Ty odnajdziesz w sobie #gen Warmii i Mazur?
WARMIA i MAZURY Żyj, pracuj, inwestuj!